Каталог ювелірних прикрас

Золото підскочило до нових максимумів: що буде з ринком у 2024 році?

9 травня 2024 р.
Золото підскочило до нових максимумів: що буде з ринком у 2024 році?

У часи хаосу та геополітичних потрясінь, таких як війни, цінність золота стабільно зростає. Нова хвиля рекордів на ринку — яскраве підтвердження цієї гіпотези. Ажіотаж охопив не лише роздрібних трейдерів, а й найбільші Центробанки.

За сім тижнів котирування металу підскочили на $320 з останнього мінімуму у лютому 2024 року (на рівні $1985/унцію), перевищивши найоптимістичніші прогнози аналітиків ринку. Не дивно, що такий ралі шокував більшість експертів та інвесторів. Аналітики кажуть, що це не межа. Вони налаштовані оптимістично і прогнозують золоту ще більше сенсаційне зростання — до $3000/унцію.

Що спричинило такий вибух цін на ринку? Спекулятивна діяльність торговців чи глобальний перерозподіл інвестиційних активів? Що буде з ринком золота у 2024 році? Goldmart зібрав останні дані, а також думки та прогнози найбільших експертів галузі.

Рекорд за рекордом

Після трьох років затишшя, у березні 2024 року ціни на золото все ж таки подолали позначку $2075/унцію і продемонстрували нові максимуми. За даними Всесвітньої ради золота (WGC), лише в березні 2024 року ціна драгметалу зросла на 8,1%, закривши місяць на рівні $2214/унцію. На загальний подив це стало лише початком нового ланцюжка рекордів. Ралі продовжуилося, і золото досягло нового рекорду в квітні. 12 квітня на нью-йоркській товарній біржі контракти на золото підскочили до $2426/унцію, обновив ціновий рекорд в шістнадцятий (!) раз з початку року, повідомляє Marketwatch.

На момент написання статті котирування відступили до рівня $2304/унцію і коливаються в цих межах. Аналітики розглядають такий відкат як технічну корекцію, яка поки що не може перерости у “ведмежий тренд”. Адже з 2022 року спостерігається достатньо стабільний ріст золота з рівня $1700. Золоту властиві періоди тривалого росту та спаду. Тому поки ключові гравці роблять ставки на позитивний сценарій.

Джерело: Investing.comДжерело: Investing.com

Ключові драйвери цін

Центробанки скуповують золото

Аналітики погоджуються в тому, що ціни на золото підтримуються і залишатимуться стабільними завдяки крупним закупкам Центробанків, лідерство серед яких належить Китаю. Занепокоєні зростаючим держборгом США, банки почали змінювати доларові активи на золото, аби зменшити кредитні ризики.

За даними Всесвітньої ради золота, наприклад, протягом січня 2024 року центральні банки придбали 39 тонн золота для золотовалютних резервів, що вдвічі більше, ніж обсяги закупівель за грудень (16,9 тонн).

Основним фактором зростання цін в останні місяці був і залишається високий фізичний попит з боку Китаю. Китай є найбільшим ринком попиту на золото з боку приватних інвесторів. Попит вже настільки великий, що обсяги імпорту за ним не встигають. За останні два місяці торгові обсяги на Шанхайській ф'ючерсній біржі зросли понад 200%! Нестача фізичного золота змусила китайський уряд навіть розпочати кампанію в ЗМІ, закликаючи громадян до купівлі срібла замість золота.

Криза в економіці

Від інших активів золото відрізняється тим, що "не накопичує" інфляцію долара/євро/єни. Воно є ліквідним і зберігає вартість при невеликому обсязі. На фоні зниження світового ВВП і зростання інфляції — це стає ще одним потужним тригером на користь металу. Найбільші світові банки, такі як Barclays, Citibank, Deutsche Bank, вважають, що ріст світового ВВП у 2024 році малоймовірно буде на рівні 2,2-2,4%.

Інвестори поки не поспішають вкладатися довгостроково в золоті ETF-фонди. Потоки ETF продовжують повідомляти про відтік, незважаючи на стрімкий ріст цін на золото, відзначає Bloomberg. Поки інституційні інвестори завмерли в очікуванні рішення Федеральної резервної системи США (ФРС) щодо зниження кредитних ставок для підтримки бізнесу. Традиційно це призведе до зниження дохідності цінних паперів, що піде на користь золоту.

Очікується, що ФРС може знизити ставки з 5,2-5,5% до 3,50% до IV кварталу 2025 року. Але остаточне рішення поки не прийнято. Стратеги по сировинним товарам Уоррен Паттерсон і Ева Мантей з ING писали 11 квітня: “Грошова політика ФРС є основним фактором для золота. Є оптимізм щодо швидкого скорочення ставок, але ФРС хоче бачити більше доказів, що інфляція під контролем. Ми очікуємо зниження процентних ставок у цьому році, але якщо ФРС продовжить обережний підхід, ціни на золото можуть знизитися”, — цитує їх Techopedia.

Криза в економіці

Вплив геополітики

Російське вторгнення в Україну, а також ескалація ближньосхідного конфлікту безпосередньо вплинули на поточне зростання котирувань. За даними WGC, в жовтні через загоряння нового конфлікту на Близькому Сході золото зросло відразу на 6,8%. Крім цього, зростає напруженість між США та Китаєм, що, ймовірно, підтримає ціни на золото. Протягом кількох років торговельні зіткнення, обвинувачення у шпигунстві, територіальні претензії Китаю на Південно-Китайське море та підтримка США Тайваню, натягнули відносини між двома найбільшими економіками світу.

“Очікується, що на виборах в США буде використана карта з Китаєм, що, в свою чергу, може посилити напруженість з цією країною. Це буде підтримувати ціни на золото”, — пише Techopedia з посиланням на думки експертів галузі.

Перспективи для ювелірної галузі

Поки паперові гроші “з’їдає” інфляція, а акції нестійкі до кризи, золото тримається на плаву, забезпечуючи буфер для інвестиційного портфеля. Це цінна перевага в будь-якому економічному кліматі. Занепокоєні інвестори прагнуть придбати золото як захист від можливих потрясінь, через що спекулятивні позиції на ринку зросли до нових вершин.

Вплив геополітики

Ті, хто робив ставки на золото ще восени 2022 року (коли його ціна падала до рівня $1600–1700), виявилися у непоганому виграші. І ключові гравці на ринку це швидко зрозуміли.

Високий фізичний попит на метал відкриває нові перспективи і для основного споживача золота на внутрішньому ринку — для ювелірної галузі.

Топ-4 причини, чому зараз вигідно купувати ювелірні вироби:

  1. Це досить безпечний актив, який займає мало місця, і може щорічно приносити дохід у 10-20%;
  2. Їх легко перепродати;
  3. Золото — елемент захисту від інфляції: коли акції падають, інвестиції в золото допомагають знизити ризики;
  4. Придбання ювелірних виробів дозволяє захистити навіть невеликі накопичення від інфляційних ризиків. Володіння такими виробами надає впевненості і створює психологічний ефект надійності.

Працюючи на ринку вже четвертий рік, Голдмарт пропонує одні з найбільш доступних цін на золоті ювелірні вироби, забезпечуючи відповідність якості заявленим характеристикам та державним стандартам. Що буде з золотом у 2024 році? Фахівці погоджуються в тому, що у золота ще є потенціал для зростання. Фундаментальні фактори, що формують довгостроковий прогноз цін на золото, залишаються незмінними: Китай продовжує активно купувати коштовний метал, а геополітичні напруження і війни не вщухають. Рішення по зниженню кредитних ставок від ФРС США поки не має, але інвестори вірять, що це лише питання часу.

Перспективи для ювелірної галузі

У ING передбачають, що Центробанки та інвестори продовжать активно купувати золото, ймовірно, до кінця року через геополітичні напруження та економічні перспективи.

Головний інвестиційний стратег компанії Invesco Крістіна Хупер зауважила в інтерв'ю Kitco News, що фізичний попит на дорогоцінний метал залишається високим. Азіатські інвестори продовжують домінувати на ринку золота: "Зазвичай у сценаріях, коли є кілька причин для купівлі, і попит надходить з різних областей, такі цінові ралі мають довший термін існування".

Аналітик та редактор журналу Independent Speculator Лобо Тигре притримується "бичої" точки зору щодо золота, виходячи з економічних показників та визнання цінності золота в кризові часи. "Якщо 1% людей у всьому світу вирішить, що в інвестиційному портфелі мають бути присутні захисні метали у фізичному вигляді, то це подвоїть інвестиційний попит на золото", — говорить він у недавньому інтерв'ю на порталі Kitco News.

Аналітики Citi не виключають, що ціни на золото можуть підскочити і до $3000/унцію протягом наступних 12–18 місяців за наявності таких каталізаторів як дедоларизація центральних банків країн або глибока світова рецесія. "Найбільш ймовірний непередбачуваний шлях до золота в $3000 — швидке прискорення існуючого, але повільного тренду: дедоларизація в центральних банках країн з розвинутими ринками, що в свою чергу призведе до кризи довіри долара", — писали аналітики Citi.

Investing.comДжерело: Investing.com

Стратег сировинних товарів у Saxo Bank A/S Оле Хансен вважає, що поки зберігається висока інфляція, ймовірно, золото залишатиметься у ціні і зіштовхнеться з "продовженою і, можливо, більш глибокою корекцією, ніж та, яку ми вже бачили", повідомляє Bloomberg.

Зі слів директора з інвестицій компанії abrdn Роберта Мінтера, ралі золота до максимумів вище $2350 — лише початок. Це питання часу, коли роздрібні інвестори будуть вкладатись в біржові фонди, акції яких забезпечені фізичним драгметалом, щоб почати наступне зростання, заявив він в інтерв'ю Kitco News. Тим часом аналітики найбільших банків встановлюють для золота цілі на поточний рік — у межах $2300–2600/унцію — на підставі очікувань зниження процентних ставок та посилення геополітичних напруженостей. У Bank of America вважають, що метал може підскочити до $2400/унції і більше через загрозу розширення конфлікту на Близькому Сході. ING і ANZ Research також оптимістичні в оцінках і вважають, що котирування будуть триматися на високих позиціях до кінця 2024 року (у межах $2310-2493/унцію).

Якщо ж ви знаходитесь в пошуках вигідних умов купівлі золота, то ми в Goldmart з радістю вам допоможемо - наш асортимент і ціни, а золото завжди були і будуть одними з найпривабливіших на ринку!

До каталогу